Průmyslová výroba přibrzďuje

Březnové výsledky průmyslu trhům na náladě nepřidají. Podle dat ČSÚ totiž průmyslová produkce poprvé od listopadu 2009 reálně meziročně klesla o 0,7%, byť po očištění o počet pracovních dní se jedná o nárůst 1,8%. Také meziměsíční nárůst průmyslové produkce byl po očištění o sezónní vlivy v březnu vyšší o 0,3 %.

Export dále táhne českou ekonomiku

Vývoz z České republiky se v březnu meziročně zvýšil o 6,9 procenta a dovoz o 1,4 procenta, po sezonním očištění dokonce o 11,3 procenta a 4,8 procenta. Obchodní bilance skončila rekordním přebytkem 37,5 miliard korun, který byl oproti březnu 2011 o 14,5 miliardy korun vyšší. To je dobrá zpráva, kterou zveřejnil Český statistický úřad.

Na světové trhy se vrací optimismus, do Čech zatím nedorazil

Světové trhy se připravují na růst a zahraniční společnosti v následujících měsících plánují navýšit investice i počet zaměstnanců. České firmy, které patří k největším pesimistům, očekávají jen mírné zlepšení.

Odpadky jsou zlatý důl, některé členské státy je využívají jako zdroj

Nejvýkonnější členské státy vykazují 70% míru recyklace a pod zem neukládají takřka žádný odpad, zatímco jiné státy na skládky ukládají stále ještě více než tři čtvrtiny svého odpadu.

Statistiky: Průmysl roste jen slabě

Výsledky průmyslové produkce za leden svědčí o mírně klesající tendenci průmyslu v posledních měsících. Po očištění od sezónních vlivů klesla produkce ve srovnání s prosincem loňského roku o 0,6 procenta. Meziročně po očištění o počet pracovních dnů činil nárůst průmyslové výroby pouze 0,7 procenta (bez očištění +3,2 %).

OECD: Pokračujte v reformách

Česká republika je nejúspěšnější ekonomikou střední a východní Evropy, říká zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD.Potřebuje ale zlepšit podnikatelské prostředí, vzdělávací systém i trh práce.

Česká města a regiony míří do Cannes

V Cannes se na MIPIM, prestižním veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí, tradičně představí Praha, Brno a Ostrava, z krajů bude mít nejrozsáhlejší prezentaci Moravskoslezský.

Ekonomika mírně poroste, odhaduje ministerstvo financí

Pro rok 2012 počítá ministerstvo financí se stagnací ekonomiky, respektive s mírným růstem reálného HDP o 0,2 procenta. Poměr deficitu běžného účtu platební bilance k HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni.

Růst podpořil automobilový průmysl a strojírenství. Prosincové hodnoty již tak vysoké asi nebudou

Průmyslová produkce v listopadu přinesla překvapení v podobě meziročního nárůstu reálně o 5,4 procenta, po vyloučení sezónních vlivů meziměsíčně o 2,7 procenta. Jak uvádí Český statistický úřad, hlavními tahouny zůstala výroba dopravních vozidel a výroba strojů a zařízení.

Vývoj ekonomiky je nejistý

Průmyslová produkce v říjnu 2011 meziročně vzrostla reálně o 1,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,1 %. Stavební produkce v říjnu klesla meziročně reálně o 8 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 1,8 % stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 34,2 %. Bylo zahájeno meziročně o 21,2 % bytů více.

První strana | Předchozí | 1 2 3 4 | Následující | Poslední strana


Soubory:
Newsletter
Aktuální číslo ke stažení
cerven-2014 (5,5 MB)
Ve formátu PDF
Partneři