Díky prevenci by mohlo české zdravotnictví šetřit ročně miliardy

Moderní medicína prodloužila délku života u mužů o 7,5 a u žen o 5,5 roku. Neznamená to však, že by lidé chodili k lékaři méně často. Spíše naopak. Minimálně každý druhý Čech má nadváhu nebo je obézní a řada lidí kvůli tomu trpí nemocemi, jako je cukrovka nebo vysoký tlak. Šíří se i další takzvané civilizační choroby. Kdyby se jejich výskyt podařilo snížit o pět procent, české zdravotnictví by ušetřilo deset miliard korun ročně.

24.07.2014

Vláda dala zelenou Dohodě o partnerství. Česko je tak o krok blíž čerpání evropských dotací

Vláda posvětila finální verzi Dohody o partnerství, a posunula tak Česko dál na cestě k evropským dotacím. Dokument, který je základem pro čerpání peněz z evropských fondů v novém programovacím období, ještě v pondělí odeslala Evropské komisi.

Po osmi letech začnou práce na posledním úseku D11 u Hradce Králové

Dnes odstartuje dostavba posledního úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Stavbaři se na „dé jedenáctku“ vrací po osmi letech a začnou rovnou s nejnáročnějšími částmi – mosty a křižovatkami. Řidiči by se po novém, dva a půl kilometru dlouhém úseku měli projet v srpnu roku 2017 a celá stavba přijde na 1,1 miliardy korun.

Téměř každá druhá firma se potýká se zpronevěrou

Největším problémem, který řeší téměř každý druhá firma, je zpronevěra neboli krádež majetku. Více než třetina se pak potýká se střetem zájmů. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti KPMG ve střední a východní Evropě. Podle výsledků šetření jsou firemní opatření na detekci a prevenci těchto jednání nedostatečná a neefektivní.

O titul „Nejkrásnější“ se utká přes sedmdesát radnic a obecních úřadů

Přihlašování do soutěže Moravského hospodářství „Nejkrásnější obecní úřad či radnice“ dneškem končí. Soutěž vzbudila mezi představiteli měst a obcí velký zájem. O titul „Nejkrásnější“ v ní zabojuje přes sedmdesát obecních úřadů a radnic ze sedmi krajů České republiky! Veřejné hlasování odstartuje v září.

Trojhalí v ostravské Karolině otevřelo brány. Je v něm největší kryté náměstí ve střední Evropě

Ostrava má nový unikát. V pátek odpoledne otevřela revitalizovaný industriální komplex Trojhalí Karolina s největším zastřešeným náměstím ve střední Evropě. Kromě „náměstí pod střechou“ se v budovách bývalé elektrárny a elektrické ústředny a dvoulodní hale elektrocentrály nachází také kryté sportovní plochy.

Vláda schválila sedm operačních programů. Do Bruselu putují příští týden

Vláda tento týden odklepla sedm z devíti operačních programů pro nové programovací období Evropské unie. Do Česka by přes ně mohlo přitéct téměř šest set miliard korun. Zbývající dva programy – Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Technická pomoc plánuje Sobotkův kabinet projednat příští pondělí. Schválené návrhy operačních programů musí vláda poslat Evropské komisi už ve čtvrtek.

Nový prezident chce napravit pověst Hospodářské komory ČR

Vystupovat aktivně a zaujímat jasná stanoviska k otázkám, která se dotýkají členů i podnikatelské veřejnosti. Poskytovat služby, které přesvědčí potenciální členy o tom, že je dobrý nápad do Hospodářské komory ČR vstoupit. Spolupracovat s vládou na nastavování podmínek pro hospodářský růst. Takový je plán nového prezidenta Komory Vladimíra Dlouhého, který odstartoval v nové funkci sedmý týden.

Jubilejní desátý ročník festivalu Hrady CZ nabídne větší areály i nové interprety

Hudební festival Hrady CZ slaví letos desáté narozeniny a organizátoři v rámci jubilejního ročníku připravili pro návštěvníky například větší festivalové areály a komfortnější kempy, zbrusu nový areál bude letos na Bezdězu. Na hradech letos poprvé vystoupí Miro Žbirka, Olympic nebo Wanastowi Vjecy, dále pak „hradním“ publikem oblíbení interpreti, jako jsou Tomáš Klus a kapely Mandrage, Chinaski, No Name, Divokej Bill, Monkey Business nebo Horkýže Slíže. Největší letní festival tuzemských kapel Hrady CZ odstartuje letos 11. července na Točníku ve středních Čechách a program uzavře poslední prázdninovou sobotu 30. srpna v Bouzově na Olomoucku.

Komentář: Nejlevnější energie je ta, kterou neplatíte

Návratnost investic do opatření, jako je zateplování obvodových stěn a střech nebo instalace kvalitních oken či solárních systémů na ohřev vody, závisí na dvou faktorech. Vedle pořizovací ceny úsporných technologií jde o druh a cenu ušetřeného paliva. Například u domů vytápěných propan-butanem se investice do zateplení vracejí výrazně rychleji než v budovách s kotlem na palivové dřevo.

Na příhlašování radnic a obecních úřadů do soutěže Moravského hospodářství zbývá už jen měsíc!

Krásné radnice i obecní úřady se v Česku rozhodně nedají spočítat na prstech jedné ruky. I kdybychom dali v redakci Moravského hospodářství dohromady všechny ruce a všechny nohy, určitě by to nestačilo. Nepromeškejte proto příležitost pochlubit se s tím, v jak krásné a opečovávané budově úřadujete. Na přihlášení do soutěže Nejkrásnější obecní úřad či radnice, kterou vyhlašuje dvouměsíčník Moravské hospodářství, zbývá představitelům měst a obcí už jen měsíc!


Soubory:
Newsletter
Aktuální číslo ke stažení
cerven-2014 (5,5 MB)
Ve formátu PDF
Partneři