Stát nabídne za pozemky až šestnáctinásobek ceny. Chce zrychlit výstavbu dopravních staveb

Při rychlém jednání nabídne stát vlastníkům zemědělské půdy, přes kterou má vést například plánovaná silnice, až osminásobek ceny stanovené znalcem. V odůvodněných případech si prodávající přijde až na šestnáctinásobek. Tak bude vypadat výkup pozemků potřebných pro dopravní stavby podle novely, kterou včera schválila vláda. Změny mají odblokovat jednání s majiteli pozemků, které dosavadní stoprocentní bonus dostatečně nemotivoval k prodeji půdy.

24.04.2014

Na zlepšení podnikatelského prostředí musí jít peníze z rozpočtu

Kvalita podnikatelského prostředí v Česku je základním kamenem úrazu konkurenceschopnosti tuzemských firem a podle většiny podniků se nemění k lepšímu. Na včerejší tripartitě, setkání představitelů státu, zaměstnavatelů a zaměstnanců, vláda představila desetibodový plán, jak podnikání v Česku zpříjemnit. Důležité ale je, aby se jednotlivé body v příštích letech promítly do příprav státního rozpočtu.

Kdo vás poslední čtyři roky v Evropském parlamentu nejlépe zastupoval?

Evropská politika nezačíná ani nekončí u pomazánkového másla nebo nedostatečně zahnutých banánů, jak by se při zběžném pohledu do tuzemských médií mohlo zdát. S blížícími se volbami do Evropského parlamentu se přímo nabízí možnost podívat se na to, o čem vlastně rozhodovali poslanci, kteří v něm zasedají. Díky volební kalkulačce si můžete přímo na stránkách Moravského hospodářství sami vyzkoušet hlasování o nejdůležitějších otázkách a zjistit, kdo z českých europoslanců vás v uplynulém volebním období nejlépe zastupoval.

Veřejnou dopravu v Olomouckém kraji čeká hlubší integrace. Obce mají ušetřit

V Olomouckém kraji se má od příštího roku starat o veřejnou dopravu jen hejtmanství. Skončí tím systém, kdy některé autobusové spoje objednával kraj a jiné zase obce. Ty mají nově na dopravní obslužnost pouze přispívat ze svých rozpočtů, a to podle počtu obyvatel. Většina obcí by tak měla ušetřit. Nový systém posvětilo letos v dubnu krajské zastupitelstvo.

Oslavte s dětmi Den Země v Zoo Brno

Co dělat o víkendu po Velikonocích, když už jsou všechna vajíčka a dobroty snězené? Vezměte své ratolesti do Zoo Brno a oslavte s nimi Den Země. V sobotu 26. dubna 2014 je pro děti i jejich doprovod v brněnské zoo již tradičně připraven zábavný program. S organizací pomohli i studenti z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (PEF MENDELU), se kterými zahrada spolupracuje. Pro malé i velké návštěvníky připravili řadu skvělých atrakcí a aktivit, takže se všichni mají rozhodně na co těšit.

Moravskoslezským nemocnicím se ulevilo. Ví, kolik dostanou od VZP

Oproti nemocnicím v jiných krajích mají ty moravskoslezské v jednom důležitém ohledu náskok. Dohodly se totiž s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na úhradách za zdravotní péči pro rok 2014 už v polovině dubna. Většinou to bývá mnohem později, a nemocnice tak žijí v nejistotě.

Ztracené smlouvy a mrhání penězi. Audit na ministerstvu hlásí škody v IT za miliardu

Velká část IT systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí funguje v právním vzduchoprázdnu. K řadě systémů neexistují smlouvy, případně se podle všeho ztratily a nelze je dohledat. Odhalili to auditoři, kteří na ministerstvu několik posledních týdnů prověřují, jak zvládá úřad ukočírovat oblast informačních technologií.

Resuscitace skomírajícího stavebnictví? Veřejní investoři vypsali o polovinu více zakázek

Klesající počet zakázek veřejného sektoru byl jedním z důvodů, proč se stavebnictví v Česku od roku 2008 propadlo o pětadvacet procent. Situace se však mění. Soutěží i peněz na stavební práce přibylo. V prvních třech měsících letošního roku vypsali veřejní investoři o polovinu více zakázek než loni. A nerostl jen počet zakázek. Mezi stavební firmy by mělo jít také o třetinu více peněz.

Jedenácté výročí oslaví Brněnský Majáles opět na Výstavišti

Největší open air festival pro mladé na jižní Moravě Brněnský Majáles odstartuje ve středu 7. května 2014. Hudební nadšenci se opět sejdou na Výstavišti. Loňský prostor konání, na kterém festival "přistál" neplánovaně, se osvědčil a nabízí další možnosti rozšíření. I díky tomu mohli pořadatelé investovat do největších pódií české festivalové scény, které navrhnul stage designer Martin Hruška. A jaké další novinky Majáles pro návštěvníky chystá? Například čipové náramky a bezkontaktní platby.

Komentář: Nejlevnější energie je ta, kterou neplatíte

Návratnost investic do opatření, jako je zateplování obvodových stěn a střech nebo instalace kvalitních oken či solárních systémů na ohřev vody, závisí na dvou faktorech. Vedle pořizovací ceny úsporných technologií jde o druh a cenu ušetřeného paliva. Například u domů vytápěných propan-butanem se investice do zateplení vracejí výrazně rychleji než v budovách s kotlem na palivové dřevo.

Moravské hospodářství vyhlašuje soutěž "Nejkrásnější obecní úřad či radnice"

Moravské hospodářství vyhlačuje soutěž "Nejkrásnější obecní úřad či radnice". Zapojit se mohou obce a města v krajích: Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský, Olomoucký, Kraj Vysočina, Pardubický a Královéhradecký.


Soubory:
Newsletter
Aktuální číslo ke stažení
duben-2014 (5,87 MB)
Ve formátu PDF
Partneři