Oslavte s dětmi Den Země v Zoo Brno

Co dělat o víkendu po Velikonocích, když už jsou všechna vajíčka a dobroty snězené? Vezměte své ratolesti do Zoo Brno a oslavte s nimi Den Země. V sobotu 26. dubna 2014 je pro děti i jejich doprovod v brněnské zoo již tradičně připraven zábavný program. S organizací pomohli i studenti z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (PEF MENDELU), se kterými zahrada spolupracuje. Pro malé i velké návštěvníky připravili řadu skvělých atrakcí a aktivit, takže se všichni mají rozhodně na co těšit.

18.04.2014

Resuscitace skomírajícího stavebnictví? Veřejní investoři vypsali o polovinu více zakázek

Klesající počet zakázek veřejného sektoru byl jedním z důvodů, proč se stavebnictví v Česku od roku 2008 propadlo o pětadvacet procent. Situace se však mění. Soutěží i peněz na stavební práce přibylo. V prvních třech měsících letošního roku vypsali veřejní investoři o polovinu více zakázek než loni. A nerostl jen počet zakázek. Mezi stavební firmy by mělo jít také o třetinu více peněz.

Moravskoslezským nemocnicím se ulevilo. Ví, kolik dostanou od VZP

Oproti nemocnicím v jiných krajích mají ty moravskoslezské v jednom důležitém ohledu náskok. Dohodly se totiž s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na úhradách za zdravotní péči pro rok 2014 už v polovině dubna. Většinou to bývá mnohem později, a nemocnice tak žijí v nejistotě.

Jedenácté výročí oslaví Brněnský Majáles opět na Výstavišti

Největší open air festival pro mladé na jižní Moravě Brněnský Majáles odstartuje ve středu 7. května 2014. Hudební nadšenci se opět sejdou na Výstavišti. Loňský prostor konání, na kterém festival "přistál" neplánovaně, se osvědčil a nabízí další možnosti rozšíření. I díky tomu mohli pořadatelé investovat do největších pódií české festivalové scény, které navrhnul stage designer Martin Hruška. A jaké další novinky Majáles pro návštěvníky chystá? Například čipové náramky a bezkontaktní platby.

Ztracené smlouvy a mrhání penězi. Audit na ministerstvu hlásí škody v IT za miliardu

Velká část IT systémů na ministerstvu práce a sociálních věcí funguje v právním vzduchoprázdnu. K řadě systémů neexistují smlouvy, případně se podle všeho ztratily a nelze je dohledat. Odhalili to auditoři, kteří na ministerstvu několik posledních týdnů prověřují, jak zvládá úřad ukočírovat oblast informačních technologií.

Z krajské pokladny poputuje na Olomoucku přes dvacet milionů na vodovody, kanalizace a čističky

Staré vodovodní trubky, přesluhující nebo v horším případě i neexistující kanalizace a čističky odpadních vod. Tak vypadá situace v některých městech a obcích, které zatím nemohly nebo nechtěly investovat do vodohospodářské infrastruktury. V Olomouckém kraji by jim měly tento rok pomoci peníze z krajské pokladny – tamní radní chtějí podpořit budování vodovodů a čističek odpadních vod téměř čtyřiadvaceti miliony korun.

Penzisté by mohli příští rok dostávat na důchodech v průměru o dvě stě korun za měsíc víc

V průměru o dvě stě korun za měsíc by si podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové měli příští rok na důchodech přilepšit čeští penzisté. Kromě valorizace o sto procent spotřebitelských cen a o jednu třetinu růstu reálných mezd navrhuje Marksová pro rok 2015 mimořádné navýšení.

ČEZ vystavil stopku dostavbě Temelína

Společnost ČEZ dnes rozhodla o zrušení zadávacího řízení na dostavbu Temelína. Dva nové bloky za stamiliardy korun tak v jihočeské jaderné elektrárně jen tak nevyrostou. O ukončení tendru informoval ČEZ všechny uchazeče, včetně již dříve vyloučené společnosti Areva. Rozhodnutí českého energetického gigantu přišlo poté, co vláda odmítla garantovat ČEZu výkupní ceny elektřiny.

Na brněnském JAZZFESTu zahraje na čtvrttónovou trumpetu inovátor Ibrahim Maalouf

Trumpetový fenomén libanonského původu Ibrahim Maalouf se navzdory mladému věku již stačil proslavit originálními a progresívními hudebními nápady. Na koncert v rámci mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO si v pondělí 14. dubna vedle standardní trubky přiveze i pro něj speciálně zkonstruovanou trumpetu čtvrttónovou.

Komentář: Nejlevnější energie je ta, kterou neplatíte

Návratnost investic do opatření, jako je zateplování obvodových stěn a střech nebo instalace kvalitních oken či solárních systémů na ohřev vody, závisí na dvou faktorech. Vedle pořizovací ceny úsporných technologií jde o druh a cenu ušetřeného paliva. Například u domů vytápěných propan-butanem se investice do zateplení vracejí výrazně rychleji než v budovách s kotlem na palivové dřevo.

Moravské hospodářství vyhlašuje soutěž "Nejkrásnější obecní úřad či radnice"

Moravské hospodářství vyhlačuje soutěž "Nejkrásnější obecní úřad či radnice". Zapojit se mohou obce a města v krajích: Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský, Olomoucký, Kraj Vysočina, Pardubický a Královéhradecký.


Soubory:
Newsletter
Aktuální číslo ke stažení
duben-2014 (5,87 MB)
Ve formátu PDF
Partneři